vineri, 21 octombrie 2022

ORI-ORI

 Patria nu-i o capcană

patria e un destin

nu se cere de pomană

dați-mi patria puțin


Patria e un destin

patria nu are leac

pentru ea de suferim

înviem o dată-n veac


Patria nu are leac

nu se cere de pomană

și bogat e cel sărac

patria nu-i o capcană


Patria e un destin

mioriță și pelin


Costel Zăgan, CEZ(E)ISME II

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

TREBUIE

0. Să ne apărăm de îngeri, nu de oameni! 1. Să ne protejăm de păsările cerului, nu de oamenii pământului! 2.  Să urâm, nu să iubim ! 3. Să t...